Kategorie
Baza wiedzy

Dobieramy opony zimowe do Skody Octavii II

Opony zimowe powinny być nieodłącznym atrybutem pojazdu poruszającego się po zaśnieżonych i śliskich drogach. Choć w Polsce wymiana opon na zimowe nie jest wymagana przepisami ruchu drogowego, jest to kwestią bezpieczeństwa jego uczestników. Nawet najlepszy kierowca może mieć nie lada kłopoty jeśli zimą kierowany przez niego pojazd natrafi na gołoledź lub nawet niewielką warstwę luźnego śniegu. Dotyczy to każdej marki i każdego modelu samochodu. Nie inaczej wygląda to wśród właścicieli Skody Octavii II. Model ten i sposób dobrania do niego opon zimowych przybliżymy w niniejszym artykule. Zapraszamy do lektury.

Poznaj Skodę Octavię II

Konstrukcja drugiej generacji Skody Octavii oparta jest na płycie podłogowej Volkswagena, identycznie jak miało to miejsce w przypadku pierwszej wersji nadwozia. W kontekście opon i kół, sprawia to, iż prześwit pomiędzy podwoziem a podłożem jest taki sam w obu wersjach Octavii, co ułatwia nieco wybór ogumienia i rozszerza wachlarz odpowiadających produktów. Choć Skoda Octavia II od momentu prezentacji stała się już pełnoletnia, to jej wnętrze znacząco różni się od poprzedniczki. Jest bardziej przestrzenne i lepiej zagospodarowane. Różnic pomiędzy dwoma pierwszymi modelami Octavii trudno doszukiwać się też w dostępnych wersjach nadwozia. Użytkownicy mogą wybierać pomiędzy kombi, RS oraz 4×4 z napędem na cztery koła. Pojawiła się natomiast odmiana Scout, a więc połączenie kombi i napędu 4×4, ale cięższa i z większym prześwitem. To zapewne największa różnica pomiędzy pierwszą a drugą wersją, stanowiąca wyzwanie pod kątem doboru odpowiednich opon. Wszak wybierając ogumienie, warto kierować się masą i napędem samochodu.

Druga generacja Skody Octavii oferuje benzynowe jednostki napędowe 1.2 TSI (75 KM), 1.6 FSI (116 KM), 2.0 FSI (150 KM) oraz najmocniejszy 2.0 TFSI o mocy 200 KM. Silniki diesla dostępne w modelach Skody Octavii II to z kolei 1.9 TDI (105 KM), 2.0 TDI (140 KM, a w wersji RS 170 KM) oraz 1.6 TDI (105 KM). Te parametry w pewien sposób wpływają na dobór odpowiednich opon zimowych. Więcej o częściach i akcesoriach do dostępnych wersji opisywanego modelu można przeczytać TUTAJ.

W jakie opony zimowe wyposażyć Skodę Octavię II

Oryginalnymi oponami zakładanymi w Skodzie Octavii II w dowolnej wersji napędowej i gabarytowej, są te o rozmiarze 195/65 R15. Oznaczenia te to odpowiednio szerokość opony wyrażona w milimetrach, jej profil, a więc procentowy stosunek wysokości ścianki bocznej do szerokości oraz rodzaj konstrukcji opony i średnica felgi, na jaką może być założona. W zależności od modelu i modyfikacji nadwozia, zamiennie można stosować również opony w rozmiarach 205/60 R15, 205/55 R16 oraz 205/50 R17. Wybierając opony na zimę zdecydowanie należy trzymać się tych samych oznaczeń, które umieszczone są na oponach już założony na koła naszej Skody. Na tym elemencie samochodu nie warto także przesadnie oszczędzać, dlatego sugerowane przez producenta są renomowane marki opon, takie jak Michelin, Dębica czy Vredestein.

Zalety wymiany opon na zimowe

Podstawową zaletą zimowych opon sprawdzonych producentów jest zapewnienie przez nie większej przyczepności, a co za tym idzie, bezpieczeństwa na śliskiej i ośnieżonej drodze. Należy jednak pamiętać, że opona zimowa różni się od letniej nie tylko bieżnikowaniem, ale także zastosowaną do jej produkcji mieszanką. Decydując się więc na zakup opon zimowych nie patrzmy zatem wyłącznie na bieżnik, ale też na specyfikację techniczną ogumienia. Dobre opony zimowe nie twardnieją i nie tracą elastyczności wraz ze spadkiem temperatury otoczenia poniżej 7 °C, zapewniając trwałość i bezpieczeństwo na drodze. Dlatego warto zaufać sprawdzonym firmom zajmującym się produkcją opon i uważnie przyjrzeć się ich specyfikacji technicznej. Najłatwiej dokonać tego odwiedzając stronę sklepu https://www.iparts.pl/opony/opony,ZIMOWE,sezo.html, w którym znajdą Państwo kilka tysięcy dostępnych opon zimowych z opcją łatwego filtrowania wyników pod kątem rozmiaru odpowiadającemu modelowi użytkowanej Skody Octavii II.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *